• No products in the cart.
View Cart
Subtotal:

Novinky

Gravel: revoluce v cyklistice

Kolo s netradičním jménem, na které si ale cyklisté pomalu začínají zvykat. Patří k nejnovějším trendům v cyklistice a je to takový kříženec mezi horským a silničním kolem, který skvěle zastoupí roli obou z nich.

Na první pohled by vás ani nenapadlo, že se jedná o nějakou novinku, gravel totiž nevzbuzuje žádnou velkou pozornost. V čem se tedy liší? Jejich kouzlo spočívá hlavně ve všestrannosti. Do rámu můžete nasadit jak kola se silničními plášti nebo galuskami, tak i širší terénní pneumatiky. Pouhou výměnou kol tak získáte stroj, který si poradí i s méně náročným terénem. Pro spoustu cyklistů tak gravel představuje příjemný kompromis pro široké využití.

A podle čeho gravel poznáte?

  • má široké pláště, které často přesahují limit mezinárodní cyklistické federace pro cyklokrosová kola (33milimetrů)
  • kvůli velikosti pneumatik je přední i zadní vidlice širší
  • kolo je celkově robustnější a pevnější, aby si lépe poradilo s jízdou v terénu
  • ve srovnání s klasickým silničním kolem nabízí pohodlnější sed díky odlišné geometrii
  • vidlici má položenou výše, což mu dodává stabilitu při větší rychlosti
Scott Speedster Gravel 20

Obrovskou výhodou gravelu ve srovnání s horským kolem je dynamičtější jízda. Je na zvážení každého cyklistu, do jakého terénu se vydá – vždy pamatujte na pevné vidlice, s nimiž přece jen nelze absolvovat vše, co vám dovolí horák. Ten zvolte na horské sjezdy nebo kořeny a kameny. S hladkými pláštěmi zase snadno vykouzlíte silniční kolo a můžete si užít vyjížďku po asfaltu.
Pokud jste tedy milovníky lehčího terénu, ale rádi ho občas vyměníte za hladké silnice, gravel je pro vás to pravé. Přijďte si ho vybrat k nám do prodejny Cyklo Elem nebo se nechte inspirovat v našem webovém katalogu a zažijte letos cyklistiku jinak.

Scroll to top